Inne

Zioła – zastosowanie lekarskie

Rozmaite części ziół różnią się od siebie właściwościami. Nieraz np. liście oraz kwiaty tego samego zioła mogą działać niema absolutnie inaczej. Zioła mają jednak tę wspólną cechę, iż w ziołolecznictwie da się użytkować niemal ich każdą część.

Ogólnie napary, syropy, olejki i inne towary ziołowe produkuje się przy użyciu liści, kwiatów, owoców, kory, nasion i ziela. Niektóre rośliny wolno w ziołolecznictwie wykorzystywać w całości, w przypadku innych do konsumpcje nadają się np. wyłącznie liście.

Bardzoważne jest, żeby wiedzieć, kiedy oraz jak należy zbierać profesjonalne części zioła. Liście wolno zbierać tylko przed okresem kwitnienia, jeśli są ładnie wyrośnięte oraz bez zmian pasożytniczych.

Z kwiatów zbiera się tylko korony w początkowej fazie kwitnienia oraz przechowuje się je bardzo ostrożnie i krótko, albowiem prędko więdną. Owoce zbiera się zaledwie na początku dojrzewania, a nasiona wybiera się wyłącznie z dojrzałych zdrowych owoców. Kory nie wolno zbierać z rosnących drzew, można ją tylko zbierać z odcinanych na jesień oraz wiosnę dwuletnich młodych pędów. Ziele natomiast zbiera się w okresie kwitnienia oraz odcina się do granic możliwości 30 cm od czubka rośliny. Rośliny lecznicze posiadają szereg rozmaitych właściwości.

Zioła zawierają przede wszystkim liczne minerały, witaminy oraz mikro- i makroelementy, które poprawiają oraz regulują pracę kompletnego organizmu – przetestuj jack herer nasiona. Jednakowoż to właśnie dzięki pobocznym substancjom roślinnym zioła uzyskują swoje cenne działanie, jakie sprawia, iż w wielu przypadkach użytkowane są w medycynie. Istnieje parę rodzajów ziół, które posiadają wyznaczone właściwości i substancje chemiczne w swoim składzie. Są to związki śluzowe, związki flawonowe, azuleny, garbniki, saponiny i pektyny.

Działanie związków śluzowych jest natłuszczające oraz przeciwzapalne. Przeciwzapalnie działają również zioła z grup azulenów, garbników oraz pektyn. Azuleny przyspieszają gojenie się ran, w następstwie tego sporządza się z nich kompresy i maści. Z kolei garbniki słyną ze własnego działania ściągającego oraz bakteriobójczego, ze względu na jakie wielokrotnie stosuje się je w medycynie. Związki flawonowe intensyfikują czynności regeneracyjne w organizmie, natomiast saponiny wspomagają działanie innych składników przez zwiększanie przepuszczalności błon śluzowych. Pektyny tudzież działają łagodząco, ściągająco i kojąco na rany.

Brak komentarzy

    Dodaj odpowiedź