Dom & Ogród

Zasady projektowania przestrzeni biurowych

W ostatnich latach pracodawcy coraz częściej zauważają korelację między dobrze zaprojektowaną przestrzenią biurową, a produktywnością swoich pracowników.

Zaprojektowanie przestrzeni, która nie tylko będzie estetyczna i funkcjonalna, ale także sprzyjać będzie dobrej atmosferze w pracy nie jest jednak prostym zadaniem. Coraz większą popularnością cieszą się więc usługi profesjonalnego projektowania i wyposażania biur. Niestety rynek nie jest jeszcze nasycony odpowiednią liczbą specjalistów z tej dziedziny, więc ceny tego typu usług stoją na relatywnie wysokim poziomie. Mniej zamożni przedsiębiorcy mogą jednak pokusić się o samodzielne wykreowanie przestrzeni biurowej, korzystając z elementarnych zasad stosowanych przez najlepszych światowych architektów wnętrz.

Więcej światła

Naturalne światło słoneczne od zawsze regulowało cykl życiowy człowieka i funkcjonowanie jego organizmu. Wraz z upowszechnieniem się elektryczności ludzie zaczęli jednak ignorować swój biologiczny zegar, nie dostrzegając przy tym negatywnych skutków takiego podejścia. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem słońca może powodować zmęczenie oczu, bóle głowy oraz obniża zdolność do regeneracji po wysiłku czy to fizycznym, czy umysłowym.

W miarę możliwości, stanowiska pracy należy więc organizować w pomieszczeniach z dużą ilością okien. Na ścianach powinna dominować jasna pastelowa kolorystyka, która dodatkowo rozświetli pokój i optycznie go powiększy. Warto również pamiętać, że niezależnie od aktualnie panujących trendów, biel zawsze pozostanie w modzie.

Więcej jakości

Mimo, że zakup mebli biurowych zazwyczaj jest ostatnim krokiem w procesie urządzania nowej przestrzeni biurowej, to jest to jeden z ważniejszych etapów tego procesu. Od jakości zakupionych mebli biurowych zależy nie tylko komfort pracy pracowników, ale również ich zdrowie. Idąc dalej tym tropem – zdrowie pracowników ma bezpośrednie przełożenie na wyniki całego przedsiębiorstwa. Mniej zwolnień lekarskich to mniej przestojów, mniej niezrealizowanych zleceń oraz niższe koszty organizacji zastępstw.

Meble biurowe powinny więc być ergonomiczne i dopasowane do warunków psychofizycznych użytkujących je osób. Fotel biurowy powinien nie tylko być przystosowany do wielogodzinnej pracy, ale musi także posiadać możliwość regulacji niemal wszystkich jego elementów: wysokości siedziska i podłokietników oraz wysokości i kąta nachylenia oparcia. Biurko również powinno być dostosowane do wzrostu konkretnej osoby – tu najlepiej sprawdzają się biurka z regulowaną wysokością blatu. Warto zapoznać się szeroką gamą biurek z regulacją wysokości na stronie sklepu internetowego www.mebledobiura.pl

Więcej różnorodności

Nic tak nie zabija kreatywności i produktywności u pracowników niż konieczność wykonywania powtarzalnych czynności wciąż w tym samym otoczeniu. Nie na każdym stanowisku można jednak zadbać o odpowiednią różnorodność zadań, ale w zamian można stworzyć zróżnicowane strefy w biurze.

Pracownik powinien więc być niemal zmuszany do wyjścia na przerwę do strefy gastronomicznej (różniącej się wystrojem od jego boksu), zebrania powinny odbywać się w osobnej sali (z dużą ilością naturalnej zieleni), a spotkania z kontrahentami powinny być aranżowane w kameralnych pomieszczeniach z miękkimi fotelami i dobiegającą z głośników muzyką relaksacyjną.

No Comments

    Leave a Reply