Zdrowie

Wyraz radości medykamentem na wszystko – przetestuj, jak zwalczyć nudę i smutek

Rezultaty uczęszczania wielu pacjentów na zajęcia warsztatowe ze śmiechoterapii tak zaciekawiły środowisko lekarskie, że naukowcy postanowili zbadać uczestników zajęć oraz sprawić, jaki ściśle mówiąc wpływ na organizm ma szczery, uszczęśliwiony, luźny śmiech. Pewny Amerykanin, cierpiący na rozwlekłą chorobę kręgosłupa, po uzyskaniu od doktorów informacji, że jego stan jest coraz to gorszy, a życie zakończy w ciągu paru miesięcy, zadecydował zrezygnować z leczenia zwyczajowego.

Postawił na otoczenie się ludźmi z wielkim poczuciem humoru, oglądał zaledwie filmy komediowe, odczytywał humorystyczne książki lub ewentualnie analizował Internet i strony z memami – memy. Po paru miesiącach niemalże idyllicznego, pełnego humoru życia, stan chorego rozpoczął się poprawiać, a choroba powoli ustępowała.

Lekarze byli zdumieni tym faktem, postanowiono w związku z tym zbadać ten wypadek i ogólnie, wpływ śmiechu na stan organizmu ludzkiego. Badania wykazały, że kiedy śmiejemy się, występuje dużo zjawisk fizjologicznych, motywujących organizm ludzki do zintensyfikowanego działania – rośnie ciśnienie krwi, tętno przyrasta, obniża się poziom adrenaliny oraz kortyzolu, zmienia się rytm oddychania co wywołuje lepsze dotlenienie, podniesienie bąbelków płucnych, układ immunologiczny pobudzony zostaje do działania. Okazało się też, że śmiech ma prawo zapobiegać choróbskom – nasze serce będzie dłużej pracowało w pełnym zdrowiu. Schorzenia serca uniwersalnie występują w krajach o wysokim poziomie cywilizacji. Obywatele, w pogoni za awansem, poprawniejszą pracą, wysokimi zarobkami, zaniedbują o swoim zdrowiu, o przymusów wypoczynku, o rozwijaniu własnych pasji, o zapewnieniu sobie choćby godziny arkadyjskich zajęć w ciągu dnia. Odpoczynek po dniu wytężonej pracy, to zazwyczaj kanapa, telewizor czy gazeta.

Właśnie dlatego, chorych na serce przybywa, a rezultaty leczenia są różnorodne. Kardiolodzy z jednej z amerykańskich klinik uskutecznili obszerne badania swoich pacjentów, jakie miały na celu przedstawienie, że śmiech oraz radość z życia umieją serce doprowadzić do równowagi bądź wyraźnie zapobiec jego chorobom. Okazało się, że wszyscy, jacy od dawna chorowali na serce, cieszyli się z uroków życia okazjonalnie, a według statystyk, śmiech gościł u około 40% tych ludzi rzadziej, aniżeli u ich rówieśników, nie mających żadnych problemów z sercem. Z ankiet napełnionych przez około 300 osób, wynikało, że schorowani na serce, jeszcze przed zachorowaniem nadzwyczaj sporadycznie się śmiali, cieszyli, i w wielu przypadkach wykazywali zachowania agresywne, ulegali stresom. Na podstawie kolejnych ankiet, które pokazały, z czego chorzy zazwyczaj się śmieją, opracowano zestawy ‚rozweselające’ odpowiednich filmów i lektur, jakie miały pomóc w przywróceniu równowagi zdrowotnej tym pacjentom.

No Comments

    Leave a Reply