Zdrowie

W jaki sposób działa kawa? Sprawdzamy jej rodzaje

Wszyscy wiemy, co to jest kawusia. Wiele osób to oczywiście od kawy rozpoczyna własny dzień. Pije się ją niemal wszędzie, na każdym kontynencie, w dowolnym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, jakiej fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie przedstawiają sobie picia takiej kawy chociażby Włosi. W dowolnym albowiem kraju są przeróżne sposoby, różne metody na to, żeby kawę przygotować. Czasem kawa smakuje bardziej, nieraz mniej. Zależy to naturalnie od sposobu przygotowania, od typu ziarenek, od tego czy kawa jest o wiele bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest wybitnie istotna. Nie wszyscy kochają gorzką, długo paloną kawę. Czasem wolimy subtelniejszy gust. Zależy to naturalnie od naszych upodobań. Ubóstwiamy testować, uwielbiamy sprawdzać smaki – oto sklep z kawą. Często mamy swój wyjątkowy lecz poszukujemy dalej, poszukujemy czegoś innowacyjnego. To wybitnie ważne dla smakoszy kawy.

A takich degustatorów jest bardzo wiele. Kawę uprawia się tylko w niektórych państwach. Jest to jednak bardzo dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w dowolnym zakątku na ziemi pijemy kawę. Niewątpliwie robimy to na przeróżne sposoby. Jednym kawa kosztuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wprost jej nie lubią. Jakkolwiek to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów świadczy to, że musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak też jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To faktycznie dużo. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana oraz jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są wybitnie przeróżne. Pewnie każdy z nas spotkał się z kawą znacznie bardziej gorzką czy taką, której smak był niemal słodkawy. Kawę trzeba potrafić przygotować. Czasem taki napój nie jest nazbyt smaczny – musimy go stosownie przyprawić.

No Comments

    Leave a Reply