Zdrowie

Toaleta i kuchnia dla niepełnosprawnych – jak zaplanować?

Niezwykle mnóstwo mówi się o tym, że nasze społeczeństwo błyskawicznie się starzeje, zresztą mamy też myśl, że nasi rodzice, nasi dziadkowie coraz częściej potrzebują pomocy i wsparcia od młodszych członków familii. Jeżeli mieszkamy ze starszą figura, bądź chcemy pomóc jej w byciu samodzielnym i bezpiecznym warto jest dostosować łazienkę do potrzeb takiej osoby. Nawet do stereotypowej wanny możemy dokupić krzesełko, które jesteśmy w stanie swobodnie podnosić oraz opuszczać za wsparciem korbki, bądź dżojstiku, to naturalnie dzięki czemu nawet jednostka niesprawna ruchowo może bezpiecznie i wygodnie dostać się do wanny.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup odkrywczej wanny możemy wybrać nisko osadzony model ze wyjątkowymi, szczelnymi drzwiczkami, jakie wesprą bezpiecznie dostać się do wanny, potem wystarczy je jedynie zamknąć, zabezpieczyć specjalnym zamkiem, by nie zdołały nam się otworzyć nawet pod naporem wody oraz spokojnie się kapać.

Praktycznym rozwiązaniem dla osób uwielbiających korzystać z prysznica będzie mały brodzik, czy też całkowity jego brak, z odpływem w podłodze, co potwierdza architekt wnętrz poznań. Do takiego prysznica jesteśmy w stanie nawet wstawić krzesełko, aby osoby z zawrotami głowy, bądź jakie mają problemy z długim staniem mogły wygodnie wykorzystywać z prysznica. Osoby niepełnosprawne coraz częściej starają się być aktywne nie jedynie w sposób społeczny, jednak i profesjonalny, a dzięki coraz większej ilości udogodnień staje się to łatwiejsze.

Mimo to tak w gruncie rzeczy wszelkiego rodzaju udogodnienia najistotniejsze są w domu osoby niepełnosprawnej. Jeśli urządzamy kuchnię, z której też będą korzystać osoby niepełnosprawne należy należycie ją wykończyć. Jeżeli osoba jest na wózku inwalidzkim, przestrzeń kuchni musi być pokaźniejsza, między meblami w kuchni przynajmniej 150 cm w okręgu, by postać na wózku zdołała swobodnie poruszać się pomiędzy szafkami oraz ekwipunkiem kuchennym. Równie istotne jest dopasowanie blatów do wymogów osób na wózkach, to znaczy zainstalować je niżej, tak by mogło bez ograniczeń do nich sięgać. Jest również szansę zakupienia kuchenek do gotowania i pieczenia w niższej zabudowie, co uprości korzystanie z kuchni. Wszystkie włączniki światła czy kontakty też powinny znajdować się w zasięgu ręki osoby na wózku, by w najwyższym stopniu udostępnić jej proste korzystanie z kuchni.

No Comments

    Leave a Reply