Zdrowie

Śmieci, jakie można sprzedać – makulatura i skup złomu

Elektrosmieci to grupa artykułów, która nie powinna trafić do żadnego zasobnika. Są to przede wszystkim urządzenia AGD wielkogabarytowe (chłodziarka, kuchenka, zmywarka, pralka) i małogabarytowe (miksery, imbryki, tostery, żelazka, noże elektryczne, gofrownice itp.), ekwipunek RTV (telewizory, radia, magnetofony, kamery, video, dvd itp.), sprzęty telekomunikacyjne i teleinformatyczne (komputery, laptopy, głośniki, telefony, faksy itp.), wszelkiego rodzaju elektryczne zabawki, narzędzia, automaty, sprzęty oświetleniowe lub przyrządy lekarskie. Ich wyrzucenie powinno równać się z oddaniem do wyjątkowego punktu, jaki znajduje się w każdym mieście: ma prawo być to sklep z sprzętami elektrycznymi, gminny punkt zaakceptowań elektroodpadów, portal internetowy lub też skup złomu.

Pamiętajmy, żeby elektrośmieci oddać w ręce specjalistów, jacy zajmą się ich utylizacją, albowiem mogą one zawierać dużo niepewnych substancji: rtęć, ołów, kadm, związki bromu, chrom, nikiel lub azbest, które mają wybitnie negatywny wpływ na środowisko naturalne i przenigdy nie powinny znaleźć się na przeciętnym wysypisku śmieci. Recykling to hasło powiązane z ochroną przyrody będącą częścią nauki zwanej ekologią. Świadczy ono przerób surowców wtórnych, którymi są papier, szkło czy różnorodnego typu metale – tu polecamy złomowisko warszawa. To naturalnie dzięki niemu w kolosalnym stopniu jesteśmy w stanie zmniejszyć gigantyczne góry śmieci znajdujące się na wysypiskach. Nie powinny one tam leżeć, czekać na rozkład, jednakowoż mogą pozostać powtórnie użyte.

Mimo to by mogło to nastąpić, potrzebna jest segregacja śmieci. Powinniśmy w związku z tym wyrzucać je do stosownie oznaczonych pojemników, osobno plastik, szkło, metal czy papier. To naturalnie dzięki temu mogą one iść do przerobu. Dziś już dzieci w podstawówce uczone są, jak należy segregować śmieci. Jest to niesłychanie inteligentne podejście osób dorosłych, bo wyrzucanie odpadków do porządnie oznaczonych, przeznaczonych do tego pojemników potrzebuje wyrobienia sobie pewnego nawyku. Oczywiście łatwiej oraz prędzej jest je włożyć do normalnego kosza na śmieci, ale należałoby zastanowić się, do czego to może to doprowadzić w przyszłości. W końcu już dzisiaj środowisko jest bardzo zanieczyszczone.

Brak komentarzy

    Dodaj odpowiedź