Inne

Sesja egzaminacyjna na studiach – czy naprawdę taka makabryczna?

O sesji egzaminacyjnej w gronie żaków krążą gawędy. Niemalże każdy, kto dopiero rozpoczyna studia, może usłyszeć od swoich starszych kolegów, że czas zaliczeń oraz egzaminów to coś zatrważającego. Bo wypada uczyć się, biegać na konsultacje, dyskutować z profesorami oraz asystentami a w końcu i tak czekają egzaminy poprawkowe. A jednakże zwykle po pierwszej sesji okazuje się, że nie taki znany z przysłowia diabeł straszny, jak go malują. W szczególe nie zapominać należy, że sesja jest rzeczą w czasie studiowania zupełnie naturalną.

Naturalnie wolno się zgodzić, że ten trwający najczęściej dwa czy trzy tygodnie okres jest o wiele bardziej wymagający niż poprzedzających go parę miesięcy, jakkolwiek jakkolwiek od wielu lat studenci przechodzili sesję w miarę bezboleśnie, podchodząc do dodatkowych egzaminów oraz z powodzeniem je zdając. Pytanie w takim razie, skąd taka zła sława okresu egzaminów oraz zaliczeń? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wystarczy jedynie spojrzeć, kto najczęściej rozsiewa pogłoski o tym, że sesja egzaminacyjna jest okropna, ciężka oraz wyczerpująca. Okazuje się, że w gronie tych osób najwięcej jest studentów przeciętnych lub też wręcz słabych. I to nie w następstwie tego, że najzwyczajniej w świecie nie są w stanie przyswoić sobie jakiegoś materiału, niemniej jednak wskutek tego, że do studiowania podchodzą w sposób niezwykle lekki.

Dla nich najistotniejsze jest w głównej mierze tak zwane życie studenckie, innymi słowy spotkania towarzyskie, koncerty, imprezy, wyjścia do klubów. Zajęcia, podczas których zdobywa się wiedzę są tylko koniecznym dodatkiem do bycia studentem. A wizyty w bibliotekach oraz czytelniach należą do rzadkości. Nawet na nieobowiązkowe wykłady się nie chodzi, bo wydają się być zwykłą stratą czasu. Aż do sesji właśnie, gdy okazuje się, że to właśnie treść wykładów jest podstawą wiedzy, jaką wypada się wykazać w trakcie rozmowy egzaminacyjnej z profesorem. To naturalnie w trakcie sesji może się wobec tego okazać, że aby móc przez następne pół roku korzystać z idylliczny studenckiego życia, wypada całe dnie, a nawet noce poświęcić na naukę.

No Comments

    Leave a Reply