Biznes & Finanse

Pożyczki społecznościowe (social lending) – czym są i jakim sposobem działają?

Social lending to powstała w 2005 roku w Wielkiej Brytanii koncepcja zapożyczeń społecznościowych, jakie miały stać się rzeczywistą alternatywą dla pożyczek bankowych. W Polsce taka forma pozyskania dodatkowych środków pieniężnych jest osiągalna od niedawna. Jednakże pożyczki społecznościowe nie są całkowitą nowością na lokalnym rynku, chociaż ich popularność wzrosła odważnie dopiero w ostatnim czasie. Czym niemniej jednak są zapożyczenia społecznościowe? Jest to opcja dla kredytu czy pożyczki udostępnianej przez instytucję pieniężną lub bank.

Użytkownicy specjalistycznych portali proponujących tego rodzaju usługi oferują sobie jeden drugiego pożyczki, które pozwalają im zarobić więcej niż na bankowej lokacie, podczas kiedy tak właściwie postać potrzebująca pieniędzy ponosi wydatki niższego niż bankowe oprocentowania. Okoliczności udostępnianej pożyczki obie osoby powinny już uzgodnić między sobą, jednakowo jak sposób zabezpieczenia należności. Niewątpliwymi plusami jakimi mogą się pochwalić pożyczki społecznościowe jest brak uciążliwych formalności, z jakimi mamy do czynienia w bankach i prędkość transakcji. Najbardziej popularne jest pożyczanie niewielkich sum, choć zdarzają się i pokaźniejsze sumy. Wobec tego także na znaczeniu osiąga zabezpieczenie pożyczanych pieniędzy. Aby chronić użytkowników serwisów absorbujących się pośredniczeniem w kontaktach pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą kooperują z wieloma podmiotami – takimi jak specjalne firmy windykacyjne czy biura wiadomości gospodarczej.

Pożyczki społecznościowe są udzielane na bazie umowy, za pośrednictwem internetowego serwisu. Serwis pobiera prowizję od zawartych umów oraz na tym zarabia. Wysokość odsetek jest dopasowywana ustawą antylichwiarską- zatem interesy pożyczkobiorców chroni instytucja odsetek optymalnych. Nie zmienia to niemniej jednak faktu, iż pożyczkodawca zarabia na takiej pożyczce o wiele więcej niż na jakiekolwiek lokacie – przynajmniej kilkanaście procent w skali roku. Toteż obie osoby mają wielkie szanse zyskać na takiej transakcji.

No Comments

    Leave a Reply