Zdrowie

Legendarna kofeina w kawie – czy może uzależniać?

Kawa ma bardzo różną cenę. Nie jest to artykuł niesłychanie kosztowny. Jest to tudzież artykuł niezmiernie wydajny, jaki na długo nam starcza. Właśnie dlatego również nie żałujemy tych paru czy kilkunastu złotych na opakowanie kawy. Niekiedy pozwalamy sobie na kawę droższą, w pewnych momentach zdobywamy tą trochę tańszą. Dla nas najważniejszy jest smak kawy, nie jej cena. A testujemy nadzwyczaj przeróżne kawy. Próbujemy je w różnych miejscach – u przyjaciół, rodziny, w pracy, w kawiarniach. Czasem znajdujemy ten jeden wymarzony smak, który właściwie sprawia, że kawa rozpływa się w ustach. Są jednak oraz takie typy kawy, na jakie z całą pewnością nas nie stać.

Kawa taka produkowana jest w Azji a jej kilogram kosztuje w przeliczeniu na nasze finanse ponad cztery tysiące złotych za kilogram. To niezmiernie wiele zważając na fakt, ze pół kilograma średniej jakości kawy w naszych punktach sprzedaży to zdecydowanie mniej niż sto złotych. Na takie rarytasy decydują się wobec tego nieliczni. Często gdy dowiadujemy, jak taka najdroższa kawa świata jest przetwarzana, pozyskiwana przechodzi nam ochota na jej próbowanie – wydobywana jest bowiem z kału jednego rodzaju zwierzęcia żyjącego w Indonezji, więcej na kawa ziarnista sklep. W pewnych momentach czujemy się ospali, nie mamy na nic siły, kłopot powoduje nam nawet logiczne myślenie. Tak działa na nas na przykład pogoda lub zmęczenie. Co poniektórzy mają sposób na to, aby poprawić sobie samopoczucie, by ożywić się – jest to filiżanka gorącej, poprawnie zaparzonej kawy. Kofeina w niej zawarta działa na nas pobudzająco. Powinniśmy niemniej jednak uważać na to, ile takiej kofeiny dostarczamy naszemu organizmowi. W sporych ilościach jest ona szkodliwa. Musimy wiedzieć również, że organizm ludzki niezmiernie prędko uodparnia się na działanie niektórych używek.

A kawa z całą pewnością taką używką jest. Jeżeli wiec będziemy pić w szeregu przypadków duże ilości mocnej kawy z całą pewnością nie będzie ona wpływać na nas tak, jak wpływała na początku, gdy zaczęliśmy pić ten napój, kiedy być może piliśmy go w mniejszych ilościach. Jedzenie kofeiny nie zawsze jest zdrowe. Nieraz zdecydowanie musimy z niej zrezygnować. Bywa to zawiłe lecz kawę czarną, tak zwaną autentyczną jesteśmy w stanie zastąpić łagodniejszą, bezkofeinową. Wielokrotnie nie odczujemy zmiany.

Brak komentarzy

    Dodaj odpowiedź