Zdrowie

Krajowa armia – pomoc ekspertów dla obywateli

Siły zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej zaistniały w roku 1918, a dokładniej biorąc w dniu 12 października. Pierwszym dowódcą naszej armii był marszałek Polski – Józef Piłsudski. Zgodnie z Konstytucją najwyższym kierownikiem sił zbrojnych w naszym państwie jest Prezydent, którą to funkcje aktualnie piastuje Andrzej Duda.

Po prezydencie najważniejszą osobą w armii polskiej będzie minister obrony narodowej, jemu otwarcie podlega kierownik sztabu łącznego Wojska Polskiego, jaką misję sprawuje obecnie generał Mieczysław Cieniuch. Budżet stworzonego przez nas wojska – jego wysokość – jest zapisana ustawą, wynosi on 1,95 procent produktu krajowego brutto, co w roku 2011 dało kwotę zupełną 30 miliardów złotych. Dzisiaj służbę w krajowej armii pełni 120 generałów, w ogólności oficerów jest ponad 21 tysięcy, podoficerowie to nieomal 40 tysięcy żołnierzy, resztę natomiast – powyżej 36 tysięcy tworzą szeregowi. Od lutego 2009 roku w Polsce sfinalizowano nabór obowiązkowy do wojska, od tego czasu mamy armię wyłącznie zawodową.

Z każdym rokiem narasta siła armii polskiej, stary sprzęt wymieniany jest na pionierski, zgodnie z wymogami natowskimi – kooperując bo w ramach NATO stworzona przez nas armia musi być kompatybilna – bierzemy udział w licznych akcjach i misjach cudzoziemskich w ramach NATO, ONZ i UE – to potwierdza saperskie.pl – prace i usługi saperskie. Wojsko polskie ma aktualnie – od roku 2005 – współczesne myśliwce F-16, zakupione od Amerykanów, coraz znacznie więcej mamy nowoczesnych wozów bojowych KTO Rosomak, na domiar tego w skład najświeższej generacji uzbrojenia naszej klarownej armii wchodzą śmigłowce bojowe SW-4 w jaki sposób też rakiety rodzaju spike. Od 10 ponad lat nasza armia bierze czynny udział w wojnie na terenie Afganistanu, w ramach misji NATO, nasze myśliwce pełnią służbę chroniąc nie jedynie polskie niebo, jednakowoż w ramach współpracy NATO patrolują także przestrzeń powietrzną nad Litwą oraz Łotwą. Sukcesywnie też wymieniane są takie szczegóły wyposażenia opisującej nas armii w jaki sposób broń strzelecka, samochody transportowe i środki komunikacji.

No Comments

    Leave a Reply