Turystyka & Sport

Jakim sposobem rozpocząć wspinaczkę? Rodzaje i przyrządy

Branże sportu wspinaczkowego jesteśmy w stanie podzielić na : wspinaczka wysokogórska, wspinaczka wielowyciagowa, wspinaczka skałkowa, buldering, wspinaczka halowa. Wspinaczka wysokogórska; można ją kultywować na ścianach gór: niskich Tatry, średnich Alpy, lub obszernych Himalajach. Ten rodzaj wspinaczki zawsze wiąże się z obecnością tak nazywanych rzeczowych zagrożeń, które wypływają ze specyfiki górskiego klimatu, bądź tez terenu działania. Wspinaczka wielowyciągowa; jest to rodzaj wspinaczki, gdzie kosztowny wspinaczkowe są często dusze od liny asekuracyjnej, jaka odmierza długość jednego odcinka wspinaczki nazywanego wyciągiem. Na kolosalnych ścianach częstokrotność nie występują banalne górskie zagrożenia a wspinacze w trakcie akcji na ogół nie muszą wałczyć o życie, czy biologiczne przetrwanie. Wspinaczka skałkowa; jest to wspinaczka po niezbyt dużych ściankach i ostańcach skalnych Jury Krakowsko- Częstochowskiej. Wielkość tych skał przeważnie nie przekracza 50 metrów, wobec tego też czas przejścia kosztowny zwykle nie jest dłuższy niż jedna godzina.

Wyśmienicie nadaje się do nauczania początkujących. Aktualnie najpowszechniejszymi stosowanymi instrumentami asekuracyjnymi są płytki oraz pochodne od nich kubki asekuracyjne – wypróbuj ścianka wspinaczkowa. Płytki zrobione są ze stopu aluminium są w stanie mieć różnorodne kształty, niemniej jednak zwykle są okrągłe, z dwoma otworami do wprowadzania dwóch żył linii podwójnej. Jeśli mamy linie osobną, to wsuwamy ja wyłącznie do pojedynczego jednego z otworów. Wsuwa się niesłychanie krótko odcinek liny, jaki już po drugiej odsłonie płytki należy wpiąć do zakręcanego bez jakichkolwiek zahamowań karabinka uprzęży asekuracyjnej.

Płytka ma okazję być zaopatrzona w sprężynę zapobiegającą blokowaniu się liny, jakie jest wybitnie użytecznym udoskonaleniem, i w cienka pętelkę, jaką asekurujący przypina do tego samego karabinka, co zabezpiecza przed zanadto dalekim przesunięciem się płytki na linie. Sprzętem w dalszym ciągu użytkowanym do asekuracji jest ósemka Fischera, jednakowoż razem z rozpowszechnieniem się płytek asekurujących jej o wiele maleje. Produkowane są również znacznie bardziej karkołomne przyrządy służące do asekuracji, pozytywem takich urządzeń jest to, że lina jest mechanicznie hamowana.

To ci się powinno spodobać:

No Comments

    Leave a Reply