Zdrowie

Jak pozbyć się zadłużenia? Komornik oraz windykacja

Jeżeli zalegasz z cenami lub ratami kredytu, zwracaj uwagę na pocztę. Być może niebawem dostaniesz wezwanie do zapłaty. Jeśli dalej nie płacisz, do Twoich drzwi może zapukać jednostka gospodarcza windykacyjna lub komornik. Wielu dłużników sądzi, że ten drugi to urzędnik państwowy. Jednakże komornik to funkcjonariusz publiczny, jaki pracuje przy sądzie rejonowym. Windykacje z jego uczestnictwem nie przystają do najprzyjemniejszych, niemniej jednak niestety są niezmiernie częste. Kooperują z nim firmy windykacyjne, bo niektóre sprawy sądowe kończą się naturalnie rozkazem egzekucji komorniczej. Windykacja komornicza w takich przedsiębiorstwach polega na kompleksowej współpracy ze nadmienionym funkcjonariuszem powszechnym.

Chodzi tu po największej części o egzekucję, niemniej jednak także licytację zarówno nieruchomości jak oraz mienia dłużnika – sprawdź windykacja monitoring płatności. Komornik jest także zobowiązany do poszukiwań majątku, który dłużnik ukrywa. Stąd czasami miarodajne wpadki, w których do majątku zaliczano pojazd sąsiada, jaki stał przed posesją dłużnika. Należałoby, więc płacić wszystkie rachunki w terminie. Kłopoty finansowe niosą ze sobą powstawanie długów. Gdy dłużnik stara się je spłacać regularnie, firmy windykacyjne stosują tzw. miękką windykację. Jeżeli wezwania do zapłaty nie dają jakichkolwiek efektów wtedy użytkuje się tzw. twardą windykację. Wiele zależy od zadłużenia. Jeśli powstało ono niedawno, a do tego jest to pierwszy dług konsumenta wówczas wierzyciele są bardziej wyrozumiali.

Windykatorzy stosują wówczas szablonowe wezwania do zapłaty, ewentualnie negocjują z konsumentem rozłożenie długu na raty. Jeśli zobowiązanie istnieje już od dłuższego czasu, a miękka windykacja nie przyniosła do tej pory skutku, windykatorzy następują do sądu o wydanie wyroku. Niejednokrotnie po takim kroku zadłużony ma do czynienia z egzekucją komorniczą. Jeżeli jest ona niemożliwa dłużnik może zostać podciągnięty do zobowiązania karnej. Tak się dzieje, np. figurami, jakie nagminnie uchylają się od płacenia alimentów. Uważać również muszą przedsiębiorcy, którzy nie płacą, np. za towar. Ich zadłużenie powoduje najpierw zastosowanie windykacji miękkiej, a w razie braku rezultatów idzie się do windykacji miękkiej.

Brak komentarzy

    Dodaj odpowiedź