Zdrowie

Efektywny oraz prędki przewóz w mieście – taksówki vs autokary

Choć wspólnie z rozwojem technologicznym i upowszechnieniem go w stworzonym przez nas kraju, coraz większa rzesza Polaków swoje powszednie poruszanie się z pracy i do pracy (a przecież nie tylko tam zwykliśmy podróżować) zawdzięcza osobistemu samochodowi, wciąż olbrzymia grupa rezydentów porusza się za pomocą środków komunikacji komunalnej. Transport tego typu, który przeważnie jest obsługiwany przez firmy frachtowe należące bezpośrednio do miasta, jest stałym szczegółem krajobrazu praktycznie wszystkich polskich miast – tutaj o wiele bardziej sprawdzi się taxi gliwice.

W większości składają się nań autokary, w co niektórych miejscowościach, zwłaszcza tych pokaźniejszych, mamy do czynienia także z tramwajami. Są w Polsce miasta, gdzie korzystanie z komunikacji miejskiej dopuszczalne jest za darmo. Są to jednak chlubne wyjątki w skali kraju. W znacznej większości wypadków korzystający z tego typu transportu niejednokrotnie narzekają na wysokie ceny przejazdów. Istotnie, zwracając uwagę na zmiany cen biletów za przejazdy komunikacją miejską, uderza w oczy fakt, że bilety podrożały w prawie wszystkich pokaźniejszych miastach, o całkiem istotne sumy pieniędzy.

Prawda jest jednak taka, że podróżujący w ten sposób, nie mają większego wyjścia, nie posiadając prywatnych samochodów oraz są w tym względzie zakładnikami woli urzędników miejskich. Stałą tendencją ostatnich lat, jaką odnotować wolno w postępowaniach władz wielu lokalnych miast, jest podnoszenie cen biletów za przejazdy miejskimi środkami komunikacji. Głównie autokary, ale i tramwaje, przede wszystkim w znaczących miastach, stają się coraz droższą opcją i skłania dużo osób do wybrania roweru czy spacerowej „metody” przemieszczania się.

Sposób zwiększenia przychodów miasta przez podnoszenie cen biletów weszło już na trwałe do kanonu, zwłaszcza tych największych ośrodków municypialnych – np. Gornośląskiego Okręgu Przemysłowego, Wrocławia, Poznania czy Warszawy. Są jednakże chlubne wyjątki od tej niepisanej reguły. Jedno z niewielkich miast w województwie Śląskim wprowadziło transport miejski do głębi za darmo! Wielu wydawałoby się, że to wybitnie nierozważny krok, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego.

No Comments

    Leave a Reply