Inne

Budowa i klasyfikacja kas fiskalnych

Strefa Wiedzy to zakładka na witrynie online POSNET POLSKA S.A., w której znajduje się dodatkowy artykuł dedykowany konstrukcji i klasyfikacji kas fiskalnych. Dostępne na rynku kasy fiskalne są złożone z: klawiatury, wyświetlacza, drukarki a także modułu fiskalnego. Moduł fiskalny to najważniejszy podzespół każdej kasy fiskalnej. Ten układ elektroniczny posiada nieusuwalną pamięć, w jakiej zapisywane są wszystkie wiadomości o operacjach zrobionych na kasie. Pamięć kasy fiskalnej zapisuje spis wszystkich towarów oraz usług, jakie są możliwe do zrealizowania w określonym zakładzie.

W pamięci urządzenia zapisane są też: kod kreskowy, cena, stawka podatku VAT dla określonych produktów. Podczas transakcji wystarczy, że sprzedawca wpisze kod produktu, a software kasy znajdzie w katalogu danych inne wiadomości na jego temat. Po potwierdzeniu dystrybucji kasa wydrukuje paragon. Pamięć modułu fiskalnego szacowana jest na mniej więcej 5 lat codziennej pracy konkretnej kasy fiskalnej. Moduł chroniony jest plombą na obudowie kasy, jaką może usuwać tylko obsługa serwisu. Co 2 lata wszystkie kasy fiskalne muszą przechodzić przez obowiązkowy przegląd techniczny, odnotowywany w książce serwisowej kasy. Kasy fiskalne dzieli się na: mobilne, średnie i systemowe.

Każdy właściciel firmy sam decyduje o tym, jaka kasa będzie najbardziej przystosowana do jego działalności. kasy fiskalne to urządzenia wielofunkcyjne, wobec czego opłaca się dowiedzieć, które modele okażą się najwłaściwsze do wykazanego modelu biznesu. We wspomnianym artykule można zapoznać się z najważniejszymi detalami. Niezależnie od typu, każda kasa fiskalna niezbędna jest do robienia zsumowań z systemem fiskalnym. Wszystkie kasy fiskalne, jakie dopuszczane są do obiegu muszą mieć homologację, a więc dokument potwierdzający zbieżność urządzenia z obowiązującymi przepisami administracyjnymi oraz wymogami technicznymi. Jest on przyznawany przez GUM. Natomiast, przystąpienie do ewidencjonowania na kasie fiskalnej w trybie fiskalnym dookreśla fiskalizacja.

No Comments

    Leave a Reply